Cholangioskopia

Umów się na badanie: 42 678 25 60
 w godz. 08:00 - 17:00

Cholangioskopia jest jedną z najmłodszych gałęzi endoskopii przewodu pokarmowego polegającą na wprowadzeniu giętkiego endoskopu do światła dróg żółciowych. Pozwala to na bezpośredni wgląd do wnętrza przewodów żółciowych i praktycznie bezbłędną ocenę obecnych tam patologii. Inne dostępne metody obrazowania dróg żółciowych, oparte na metodach radiologicznych ( USG, Tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny), cechują się mniejszą czułością i swoistością w zakresie diagnostyki zmian w obrębie dróg żółciowych. Koronnym wskazaniem do wykonania cholangioskopii diagnostycznej jest podejrzenie nowotworu dróg żółciowych.

 

naciek raka pęcherzyka żółciowego na droge żółciową

Poza diagnostyką, cholangioskopia znajduje swoje zastosowanie jako metoda interwencyjna w wybranych schorzeniach.

Najbardziej typowym przykładem jest rozkruszenie olbrzymich złogów żółciowych za pomocą wiązki laserowej lub fali uderzeniowej. 

Dodatkowo, cholangioskopia znajduje zastosowanie w:
  • usuwaniu zmigrowanych protez żółciowych.
  • argonowej ablacji dróg żółciowych.

Cholangioskopia może być wykonana w technice:

Cholangioskopii bezpośredniej (w skrócie DPOC) - polega na wprowadzeniu ultracienkiego gastroskopu przez usta pacjenta i przeprowadzenia go do wnętrza dróg żółciowych. Jest to nasza metoda z wyboru ze względu na duży zakres terapeutyczny oraz relatywnie niski koszt.

Cholangioskopia pośrednia (w skrócie SOC) - polega na wprowadzeniu mini-endoskopu średnicy około 4mm do dróg żółciowych przez kanał roboczy innego endoskopu ( w tym wypadku duodenoskopu). Metoda ta jest prostsza w wykonaniu, jednak cechuje się znacznie wyższym kosztem oraz, ze względu na rozmiar endoskopu, mniejszym wachlarzem opcji terapeutycznych.

UWAGA! Cholangioskopia nie znajduje zastosowania w leczeniu kamicy PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO!

Jest to błąd, który od kilku lat pojawia się w wszelakich, pseudonaukowych artykułach medycznych krążących w internecie.

Konsultacje i zabiegi prowadzą:

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin. Szczegóły

X