Cholangioskopia
Cholangioskopia jest jedną z najmłodszych gałęzi endoskopii przewodu pokarmowego polegającą na wprowadzeniu giętkiego endoskopu do światła dróg żółciowych. Pozwala to na bezpośredni wgląd do wnętrza przewodów żółciowych i praktycznie bezbłędną ocenę obecnych tam patologii. Inne dostępne metody obrazowania dróg żółciowych, oparte na metodach radiologicznych ( USG, Tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny), cechują się mniejszą czułością i swoistością w zakresie diagnostyki zmian w obrębie dróg żółciowych. Koronnym wskazaniem do wykonania cholangioskopii diagnostycznej jest podejrzenie nowotworu dróg żółciowych.
Poza diagnostyką, cholangioskopia znajduje swoje zastosowanie jako metoda interwencyjna w wybranych schorzeniach.
Najbardziej typowym przykładem jest rozkruszenie olbrzymich złogów żółciowych za pomocą wiązki laserowej lub fali uderzeniowej.
Dodatkowo, cholangioskopia znajduje zastosowanie w:
- usuwaniu zmigrowanych protez żółciowych.
- argonowej ablacji dróg żółciowych.


Cholangioskopia może być wykonana w technice:
Cholangioskopii bezpośredniej (w skrócie DPOC) - polega na wprowadzeniu ultracienkiego gastroskopu przez usta pacjenta i przeprowadzenia go do wnętrza dróg żółciowych. Jest to nasza metoda z wyboru ze względu na duży zakres terapeutyczny oraz relatywnie niski koszt.
Cholangioskopia pośrednia (w skrócie SOC) - polega na wprowadzeniu mini-endoskopu średnicy około 4mm do dróg żółciowych przez kanał roboczy innego endoskopu ( w tym wypadku duodenoskopu). Metoda ta jest prostsza w wykonaniu, jednak cechuje się znacznie wyższym kosztem oraz, ze względu na rozmiar endoskopu, mniejszym wachlarzem opcji terapeutycznych.
UWAGA! Cholangioskopia nie znajduje zastosowania w leczeniu kamicy PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO!
Jest to błąd, który od kilku lat pojawia się w wszelakich, pseudonaukowych artykułach medycznych krążących w internecie.