Artykuły i informacje medyczne

  • Endoskopowe zabiegi antyrefluksowe ARMS

    Drodzy Państwo,

    Od niedawna mamy do dyspozycji szczegółowe dane dotyczące skuteczności endoskopowych zabiegów antyrefluksowych ARMS. Mowa tutaj o metaanalizie opublikowanej w prestiżowy czasopiśmie Endoscopy pt.
    "Anti-reflux mucosectomy for refractory gastroesophageal reflux disease: a systematic review and meta-analysis". Tego typu badania, ze względu na dużą ilość badanych pacjentów oraz skrupulatne, statystyczne podejście, cieszą się największą wartością jako dowody naukowe.

    W tym badaniu ujęto ponad 300 pacjentów poddanych endoskopowym zabiegom ARMS lub ARMA. Udowodniono wysokie bezpieczeństwo zabiegów ARMS oraz:

    • Skuteczność zabiegu sięgającą około 80% z czego aż 65% pacjentów po zabiegu ARMS mogła całkowicie odstawić leki z grupy PPI (inhibitory pompy protonowej).
    • Istotne zmniejszenie ilości refluksów w badaniu ph-metrycznym.
    • Częstość powikłań sięgającą około 17%- powikłania jak krwawienie podczas zabiegu czy nadmierne zwężenie okolicy wpustu (powikłania, które skutecznie i bezpiecznie można zaopatrzyć endoskopowo). 

    Odnośnik do artykułu:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9187426/

    Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o zabiegu ARMS na naszej witrynie:  <>

    Więcej
  • Warsztaty z cholangioskopii

    Dnia 24/01/2023r w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi, we współpracy z firmą Varimed, odbyły się warsztaty endoskopowe z zakresu diagnostycznej i interwencyjnej cholangioskopii bezpośredniej (DPOC).

    Dr n. med. Tomasz Klimczak, prowadzący medyczną część warsztatów, przybliżył kursantom zagadnienia teoretyczne cholangioskopii DPOC jak i zaprezentował 4 zabiegi „na żywo”. Wśród zaprezentowanych przypadków, odbyło się kruszenie (litotrypsja) masywnego złogu żółciowego przy pomocy lasera holmowego. Tego typu zabiegi wykonywane są jedynie w nielicznych ośrodkach w Europie.

    Kolejna edycja warsztatów planowana jest w nieodległej przyszłości.

    Więcej
  • Cholangioskopia

    W ubiegłym tygodniu, w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej USK nr 1 im. N.Barlickiego w Łodzi, wykonaliśmy pierwsze zabiegi cholangioskopii.

    Cholangioskopia polega na wprowadzeniu do światła dróg żółciowych cienkiego endoskopu i pozwala na dokładną identyfikację zmian patologicznych przewodów żółciowych ( w tym zmian nowotworowych) i pobrania z nich materiałów do badania histopatologicznego. Metoda ta również duże znaczenie przy protezowaniu rozległych guzów okolicy wnęki wątroby.

    Cholangioskopię wykonujemy za pomocą choledochoskopu wprowadzanego przez kanał roboczy duodenoskopu (metoda SOC) lub bezpośrednio ultra-cienkim gastroskopem.

    Cholangioskopia jest najświeższym podejściem do diagnostyki zmian dróg żółciowych i została zawarta w międzynarodowych wytycznych diagnostyki i leczenia nowotworów dróg żółcowych i wątroby.

    Więcej
  • Badania i zabiegi endoskopowe
    1. Gastroskopia.
    2. Kolonoskopia.
    3. Polipektomia – wycinanie polipów żołądka i jelita grubego.
    4. Mukozektomia endoskopowa.
    5. ERCP, ECPW.
    6. Poszerzanie przełyku techniką balonową i hegarową.
    7. Protezowanie przełyku stentami samorozprężalnymi.
    8. Zakładanie przetok żołądkowo - jelitowych PEG.
    9. Zabiegi paliatywne na drogach żółciowych - stenty samorozprężalne.
    10. Zabiegi paliatywne na jelicie grubym (protezowanie guzów stentami samorozprężalnymi umożliwiające życie bez "worka na brzuchu").
    11. Ablacja śluzówki wpustu w przełyku Barretta metodą HALO.
    12. Implantacja balonów żołądkowych.
    13. Przeszczep kałowy - implantacja materiału biolgicznego, jakim jest ludzki kał bezpośrednio do światła jelita.
    Więcej
  • Przełyk Barretta

    Kompleksowa diagnostyka i leczenie, HALO.

    Rak żołądka jest piątym u mężczyzn i siódmym u kobiet najczęściej występującym nowotworem. Stanowi czwartą pod względem częstości występowania przyczynę zgonu u obu płci. W ostatnim dwudziestoleciu obserwujemy stopniowe zwiększanie się lokalizacji wpustowej tej straszliwej choroby, a pacjenci z przełykiem Barretta są traktowani jako grupa wysokiego ryzyka. Do niedawna chorzy z tym zespołem chorobowym, bez cech dysplazji i z niewielkimi dolegliwościami klinicznymi, leczeni byli zachowawczo. Poza lekami z grupy inhibitorów pompy protonowej i kontroli endoskopowej raz w roku (niekiedy rzadziej) nie proponowano im nic więcej. Łatwa dostępność leków hamujących wydzielanie kwasu solnego oraz fakt, że badania endoskopowe nie należą do najprzyjemniejszych i szeroko dostępnych, spowodowała unikanie specjalisty i opóźnienie skutecznego leczenia. Popełniono również kardynalny błąd – zapomniano o zasadzie –„ujemny wynik histopatologiczny wcale nie wyklucza choroby”. Można przecież nie trafić (mimo nawet licznych pobrań) w ognisko chorobowe. Zatem wycinki bez dysplazji wcale jej nie wykluczają!

    METODY LECZENIA

    1. Niezwykle skuteczną metodę HALO, polegającą na zniszczeniu patologicznych tkanek za pomocą fal radiowych.
    2. Mikroabrazję endoskopową nabłonka baretowskiego za pomocą bimera agronowego.
    3. Mukozektomię endoskopową (klasyczną lub też najnowocześniejszą, wywodząca się z Japonii technikę ESD).

    Więcej

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin. Szczegóły

X