Przełyk Barretta

PRZEŁYK  BARRETTA      

Kompleksowa diagnostyka i leczenie, HALO

Rak żołądka jest piątym u mężczyzn i siódmym u kobiet najczęściej występującym nowotworem. Stanowi czwartą pod względem częstości występowania przyczynę zgonu u obu płci. W ostatnim dwudziestoleciu obserwujemy stopniowe zwiększanie się lokalizacji wpustowej tej straszliwej choroby, a pacjenci z przełykiem Barretta są traktowani jako grupa wysokiego ryzyka. Do niedawna chorzy z tym zespołem chorobowym, bez cech dysplazji i z niewielkimi dolegliwościami klinicznymi, leczeni byli zachowawczo. Poza lekami z grupy inhibitorów pompy protonowej i kontroli endoskopowej raz w roku (niekiedy rzadziej) nie proponowano im nic więcej. Łatwa dostępność leków hamujących wydzielanie kwasu solnego oraz fakt, że badania endoskopowe nie należą do najprzyjemniejszych i szeroko dostępnych, spowodowała unikanie specjalisty i opóźnienie skutecznego leczenia. Popełniono również kardynalny błąd – zapomniano o zasadzie –„ujemny wynik histopatologiczny wcale nie wyklucza choroby”. Można przecież nie trafić (mimo nawet licznych pobrań) w ognisko chorobowe. Zatem wycinki bez dysplazji wcale jej nie wykluczają!

Dolegliwości typowe dla raka wpustu występują bardzo późno, a kiedy już się pojawią, często nic już nie można zrobić. Pozostaje założenie protezy do przełyku lub wytworzenie gastrostomii odżywczej. Poza tym nie tylko dysplazja jest czynnikiem ryzyka. Współczesna medycyna dysponuje kilkoma niezwykle czułymi wskaźnikami niepokoju nowotworowego. To między innymi CDX2 oraz P53. Oznaczenia nie są zbyt drogie i dają poczucie bezpieczeństwa o wiele większe niż  zbadanie tylko obecności dysplazji. Nie zależą również od szczęśliwego trafienia w ognisko atypowe. W przypadku stwierdzenia niepokoju nowotworowego chorego należy niezwłocznie skierować do leczenia zabiegowego. Do dyspozycji mamy:

  1. Niezwykle skuteczną metodę HALO, polegającą na zniszczeniu patologicznych tkanek za pomocą fal radiowych.
  2. Mikroabrazję endoskopową nabłonka baretowskiego za pomocą bimera agronowego.
  3. Mukozektomię endoskopową (klasyczną lub też najnowocześniejszą, wywodząca się z Japonii technikę ESD).

WSZYSTKIE TE PROCEDURY - ŁĄCZNIE Z OZNACZANIEM OBECNOŚCI BIAŁEK NIEPOKOJU NOWOTWOROWGO - MOŻECIE PAŃSTWO U NAS DOŚWIADCZYĆ.

Dysponujemy najnowocześniejszą aparaturą endoskopową, bogatym doświadczeniem klinicznym oraz własnym laboratorium.

NIE RYZYKUJ, NIE WIERZ W CUDA - ŹYJE SIĘ TYLKO RAZ!

Powrót

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin. Szczegóły

X